Terminid
Audiofiil, ladina keelest audire “kuulama” ja kreeka keelest philos “armastama”, tähistab inimest, kes on pühendunud heli salvestamisel ja taasesitamisel kõrge loomutruuduse saavutamisele.
Kõrge loomutruudus ehk Hi-Fi (ingl.k. high fidelity) on termin, mida kasutavad kodustereo kuulajad, helientusiastid ja audiofiilid, viitamaks kõrgkvaliteetsele heli taasesitamisele, mis on väga sarnane originaalsalvestusele. Hi-Fi tehnikal on minimaalses või märkamatus koguses müra ja moonutust ning täpne sagedusesitus. Kahetuhandendal aastal vahetati laialdaselt termin “high-end’i” vastu.
Heli on vibratsioon mehhaanilises energias, mis liigub läbi aine lainena. Vaakumis heli ei levi. Heli saab rohkem kirjeldada laine liigi järgi, mida kutsutakse sageduseks (Hz) ja kirjeldatakse lainepikkuse, perioodi, amplituudi ning kiiruse järgi.
Tavaliselt kuuleb inimene helisid vahemikus 20 Hz kuni 20 000 Hz, kuigi see vahemik kõigub kõvasti koos vananemisega ning töökohaga seotud kuulmiskahjustustega. Enamus inimesi arengumaades ei kuule enam üle 18 000 Hz, ajaks, mil nad saavad teismeliseks ning vananedes kaotavad üldse võime eristada kõrgeid ja madalaid helisid. Enamus inimkõnet leiab aset vahemikus 200 – 8000 Hz. Inimkõrv on kõige tundlikum vahemikus kuskil 1000 – 3500 Hz.
Valjuhääldi või kõlar on elektro-akustiline transduktor, mis muundab elektrilise signaali heliks. Kõlar muundab elektrilise voolu kõikumised, mis esindavad kõnet või muusikat, mehhaniliseks membraani vibratsiooniks. Kõlari membraani liikumine paneb vibreerima õhumolekulid, loomaks akustilist energiat, mis on omakorda tõlgendatud meie kõrvadega kui heli.